Budynek Plebańska 3
Plebańska 3 to ekskluzywny, awangardowy projekt budynku biurowo-usługowego, który powstaje dzięki kompleksowej modernizacji i rozbudowie zabytkowej kamienicy. Budynek łączący historyczną elegancję z nowatorskim rozmachem, ma do zaoferowania ponad 1100 m² nowoczesnej powierzchni użytkowej, rozłożonej na 4 nadziemne kondygnacje i 1 podziemną, w tym ponad 250 m² powierzchni usługowo-handlowej na parterze. Bezpieczeństwo najemców i gości zagwarantuje całodobowa ochrona, zewnętrzny i wewnętrzny monitoring oraz kompleksowa instalacja przeciwpożarowa. Obiekt posiada dostęp do trzech parkingów naziemnych, położonych 150 – 450 metrów od nieruchomości. Bezpośrednio przy kamienicy istnieje możliwość utworzenia miejsc postojowych dla rowerów. Nieruchomość wyróżni także sześć niezależnych wejść, reprezentacyjna recepcja, przeszklona winda, efektywnie rozplanowane powierzchnie na wynajem oraz ciągi komunikacyjne, maksymalny dostęp światła naturalnego, nowoczesne systemy telekomunikacyjne oraz systemy wentylacji i klimatyzacji.
Historia kamienicy sięga końca XIX wieku. W 1893 roku Reinhold Matricke odkupił narożną kamienicę u zbiegu ulic Plebańskiej i Średniej od Rosalie Hahn i urządził tam znaną w mieście piekarnię, która przetrwała ponad 100 lat. Od 1900 roku, kolejnym jej właścicielem był Oscar Kynast, który handlował pieczywem, aż do wojny. W latach 40-tych ubiegłego stulecia swoją działalność piekarniczą rozpoczęła w tym miejscu gliwicka „Społem”. Niedługo później, w latach 50-tych, piekarnię nr 2 przekształcono w cukiernię i do 2012 roku wypiekano tam pyszne ciasta, pączki i drożdżówki. Po przeniesieniu produkcji przez Spółdzielców w inne miejsce, obiekt przy ul. Plebańskiej 3 stał pusty, ulegając stopniowej degradacji. Pod koniec 2014 roku budynek został zakupiony przez firmę Wall Invest S.C.
Kamienicę Plebańska 3 wybudowano w stylu klasycystycznym. Jej przebudowa zakłada zachowanie historycznego charakteru budynku na poziomie dwóch istniejących kondygnacji – do poziomu górnego gzymsu. W historycznej części obiektu odrestaurowane zostaną detale architektoniczne. Odsłonięcie zdobień wokół otworów okiennych, sztukaterii i innych elementów zdobniczych, znajdujących się na elewacji budynku, zapewni unikalny i reprezentacyjny charakter kamienicy. Historyczny walor nieruchomości podkreśla zabytkowy element plastycznej reklamy, jakim są dwa metalowe lwy – jeden z symboli miasta Gliwice, którego renowację wykonał prof. Franciszek Maurer. Powyżej historycznej części kamienicy zaprojektowano nadbudowę w celu uzyskania nowej kondygnacji i nowego, czterospadowego dachu, którego dystynktywnym elementem staną się lukarny kryte dachami pulpitowymi. Poprzez odsunięcie nadbudowy od linii murowanych ścian, wzdłuż ul. Średniej, powstanie balkon, który będzie znajdował się na całej długości poziomu drugiego piętra. Zewnętrzna elewacja nadbudowy wykonana zostanie w formie przeszklenia tworząc charakterystyczny pas stolarki okiennej. Wyjątkowość kamienicy podkreślą także wysokiej klasy materiały wykończeniowe oraz precyzyjnie dopracowane detale w jej wnętrzu. Odtworzone łukowe sklepienia, odnowione fragmenty pieców piekarniczych, wyeksponowane jako elementy dekoracyjne, skrupulatnie wykonana stolarka drzwiowa i okienna, czy misternie wystylizowane gresowe płytki ceramiczne, nadadzą wnętrzu elegancji i ponadczasowego charakteru. Reprezentacyjną recepcję i powierzchnie wspólne ozdobią szkło, stal oraz granit, a surowy
charakter całości ocieplą elementy z drewna oraz odrestaurowana czerwona cegła.
Zapraszamy do odwiedzenia strony www.plebanska3.pl, na której znajduje się więcej informacji dotyczących kamienicy Plebańska 3.
Lokalizacja
Kamienica Plebańska 3 położona jest w sercu Starego Miasta, przy jednej z najbardziej reprezentatywnych i rozpoznawalnych ulic w Gliwicach – ulicy Plebańskiej. Budynek usytuowany jest niecałe 100 metrów od Rynku i Ratusza Miejskiego. Jego strategiczne położenie zapewnia łatwy dostęp do ważnych instytucji, urzędów samorządowych i państwowych, obiektów kulturalnych i handlowych. W pobliżu znajdują się m.in.: siedziba władz miasta Gliwice oraz władz powiatu gliwickiego, sądy (Okręgowy i Rejonowy), Komisariat I Policji, placówki medyczne i szpitale, banki, muzea i galerie, kino studyjne oraz kawiarnie i restauracje.
Niewiele czasu – ok. 5 minut, zajmuje dojazd do Drogowej Trasy Średnicowej, dzięki której do centrum metropolii można dojechać w 20 minut, po drodze przejeżdżając przez centra większości ważnych miast Aglomeracji Śląskiej. W zasięgu zaledwie 10 minut jazdy znajdują się również dwie autostrady – A4 oraz A1. W odległości 50 km zlokalizowany jest międzynarodowy port lotniczy Katowice-Pyrzowice, a lotniska w Ostrawie i Krakowie-Balicach oddalone są o ok. 1 godzinę jazdy samochodem. Niemal równie szybko i łatwo można dostać się na lotnisko we Wrocławiu.
Kamienica posiada dostęp do miejsc parkingowych przy ul. Świętokrzyskiej, Wieczorka i Dunikowskiego, oddalonych od niej o 400-450 metrów (4 min pieszo). Niecałe 150 metrów dzieli ją także od nowo budowanego, przestronnego parkingu położonego pomiędzy ulicami: Kościelną i Górnych Wałów. Parkować można również w bezpośrednim sąsiedztwie nieruchomości – wzdłuż ulicy Plebańskiej, przy placu Inwalidów Wojennych oraz na innych uliczkach Starego Miasta sąsiadujących z kamienicą. Usytuowanie budynku zapewnia także swobodną i szybką komunikację ze wszystkimi dzielnicami miasta. Dodatkową zaletą lokalizacji jest dogodne połączenie z głównym dworcem PKP i PKS.
Wizualizacje i przykładowe aranżacje pomieszczeń
Wizualizacje zewnętrzne
Wizualizacje wewnętrzne
Kontakt / Wynajem
Chcesz zobaczyć budynek i lokale?
Jesteś zainteresowany kupnem, sprzedażą lub wynajmem nieruchomości?
Zadzwoń:
+48 793 303 583
+48 501 476 337
Mogą Państwo również skorzystać z naszego formularza kontaktowego.
Wystarczy wypełnić niezbędne pola i zadać pytania.